Milli Ağaçlandırma Gününde Fidanlar Toprakla Buluştu

0

Tüm ülkede eşzamanlı gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes” seferberliğiyle; 11 Kasım saat 11.11’de milyonlarca fidanın toprakla buluştuğu etkinlik kapsamında İlimizde de Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsünde düzenlenen törenle il genelinde 18 ayrı noktada toplam 10 bin fidan toprakla buluştu.

Düzenlenen törene Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, BAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Tarık Hekimoğlu, Bakım, Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Bkm. Alb. Mehmet Gücü, Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Tören dolayısıyla yaptığı konuşmada ağacın, yeşilin hayatın devam etmesi demek olduğunu dile getiren Vali Şıldak; “Güzel bir etkinlikte bir aradayız. Bugün toprakla buluşturacağımız 10 bin adet fidanın dikim töreni için bir araya geldik. Her şeyden önce yeşil, ağaç, fidan demek hayat demek, canlılık demek, hayatın devamı demek. Bugün ülkemiz genelinde bizzat kendilerinin de iştirakiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde gerçekleşen geleceğe nefes kampanyasının 2020 yılı etkinliği ülkemiz genelinde büyük bin canlılık oluşturduğu, bunun hatta başka ülkelere de taşan bir zincire dönüştüğü görülüyor.” diye konuştu.

Orman teşkilatının tüm Türkiye’de ağ gibi örülmüş bir şekilde örgütlendiğini vurgulayan Vali Şıldak; “Orman teşkilatımız benim de her zaman gıpta ile izlediğim, çalışmalarını çok takdir ettiğim, kendini geliştiren, yenilenen ve gelişen bir kurumumuz. Bölge müdürlükleri olarak örgütlenen, Orman İşletme Müdürlükleri, şeflikler şeklinde teşkilatlanmış olan bu birimimiz bizim İlimizde de çok güzel çalışmalara imza atıyor. Sadece Dursunbey İlçemizde 22 şefliğimiz var. Böylesine ağ şeklinde örülmüş, ülkemizin dört bir yanının ağaçlarla buluşmasını, yeşillenmesini sağlayan bir teşkilat.

Yazı İçi

Baktığımız zaman ülkemiz ormancılık anlamında çok gurur verici bir pozisyon arz ediyor. Her şeyden önce yangınla mücadele konusunda çok başarılıyız, kendimizi çok geliştirdik. Ekipman, araç, gereç, personel kapasitesi çok gelişti. Önceden bilindiği gibi yangın olduğunda vatandaşımız yangın mükellefi olarak sahaya giderdi, gönüllü olarak o desteği sağlardı. Şimdi buna ihtiyaç bile kalmıyor. Çünkü kurumlarımız; başta orman teşkilatımız örgütlenmesiyle, yapılanmasıyla öyle güçlü bir müdahale sağlıyor ki İlimizde de Allah’a şükür bu sezonu ciddi bir yangın olmadan atlattık derken Ayvalık ilçemizde bir yangınımız oldu. Buraya da başta Orman Bölge Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairemiz, bütün kurumlarımız iş makinelerini, personelini seferberlik ruhuyla alana gönderdiler. Çok kısa sürede orada da müdahale yapıldı ve başarılı olundu.” İfadelerini kullandı.

İzlenen politika gereği yanan alanların çok kısa sürede ağaçlandırıldığını belirten Vali Şıldak; “Orman teşkilatımızın izlediği politika ve hükümetimizin bu yöndeki kararlılığıyla yanan bütün alanlar anında, en kısa sürede ağaçlandırılıyor, hemen çalışmalar başlatılıyor. Yani oradaki temizlik, ne ekelim, ne yapalım, nasıl yapalım soruları hemen gündeme geliyor ve çok başarılı bir şekilde yine ülkemiz yeşilleniyor. Ormanda yangınla mücadele, ağaçlandırma ve geniş bir fidan ekimi etkinliği var. Fidan dikim sayımız yılda 2,5 milyon, bu da çok ciddi bir sayıdır. Ben teşkilatımızı, ona destek sağlayan bütün kurumlarımızı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Doğanın, yeşilin kıymetini bilen bir nesil yetiştiğini dile getiren Vali Şıldak; “Bugünkü faaliyetimizin bir başka güzelliği de burada küçüklerimiz, gençlerimiz var. Sevgili çocuklarımız, gençlerimiz, sizlere biz çok güveniyoruz. Bizim nesillerimize göre sizler yeşilin, ağacın, tabiatın, hayvanların kıymetini bize göre çok daha iyi biliyorsunuz, çok iyi yetişiyorsunuz. O sevgiyle, bilinçle eğitim alıyorsunuz. Sizlere bakınca geleceğimizdeki temel değerleri, bize emanet edilen o güzellikleri sizlerin çok daha iyi sahipleneceğinizi, koruyacağınızı adım gibi emin bir şekilde söylemek istiyorum.

Çevre bilinci açısından, yeşile saygı açısından ve tabiat sevgisi açısından sizler bize örneksiniz. Sizlere bakıp bu anlamda güç alıyorum. Sizleri tebrik ediyorum. Orman teşkilatımızın bütün mensuplarını kutluyorum. Bu yerleşke de hakikatten ağaçlandırmaya çok müsait. Üniversitemiz böyle adım adım daha da yeşillenecek eminiz. Bu manada Balıkesir’in zaten yüzde 45 olan orman alanı oranını bu faaliyetler ölçeğinde özendirerek, güçlendirerek orman bölge müdürlüğümüzün planlı faaliyetleriyle çok daha ileri aşamalara taşımayı umut ediyoruz. ” diye konuştu.

Yapılan konuşmamaların ardından Vali Şıldak katılımcılar ve çocuklar ile birlikte fidanları toprakla buluşturarak “Geleceğe Nefes” oldular.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds