MİSAKÇALI FLAMİNGOLAR

HAYVANLARA ÖZGÜRLÜK

0

Bazı kişiler sanıyorlar ki dünya sadece insanlar için… Hayvanlara sadece “ hayvan” gözüyle bakılan bir dünyada yaşıyoruz… Ama sıra beslenmeye gelince hayvanların etinden, sütünden, yumurtasından istifade etmeyi biliyorlar… Daha o kadar faydalandıkları alanlar var ki saymakla bitmez.

Ama iş korumaya gelince sadece menfaati olan hayvanlar korunmaya alınıyor… Mesela flamingoymuş, kaplumbağa imiş gibi sıra onlara gelince, bana ne ya! ne faydası var ki insanlara bu hayvanların diyorlar ve işte o güzel kuş, zarif kuş flamingo kuşların beslenme alanına balık çiftliği gibi, karides tesisi gibi tesisleri kurmaya çekinmiyorlar..

Çünkü sanıyorlar ki dünya sadece insanlar için var…

Hele o sevimli deniz kaplumbağaları…

HAYVANLARA ÖZGÜRLÜK

Antalya Belek sahilinde bir işletme sahibi plaj kumu üzerine ahşap kaplama ile yürüme bandı yapıyor. Sanıyor ki, dünya sadece insanlar için, tesisin önündeki kumsal sadece ona ait… Hâlbuki bölge deniz kaplumbağaların yaşam alanı…

Nitekim yürüme bandının altı kaplumbağaların kuluçka yuvalarıymış… Kuluçkadan çıkan yavrular fark edilince ahşap parkeler kaldırılıyor ve altından çok sayıda yavru deniz kaplumbağaları gidecek yer arıyor. Birçok kaplumbağa kurtarılıyor ama bu arada 60 kadar kaplumbağa telef olmuş.

Yazı İçi
MİSAKÇALI FLAMİNGOLAR

Geçen hafta Halk TV’de önceki milletvekilimiz Namık Havutça da konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Uzun ince bacakları, uzun ve kıvrak boyunları, kırmızı renkleri boyun ve kanat uçlarıyla zarif görünümleriyle doğanın sevimli kuşlarından flamingolar dünyaca ünlü Manyas Kuş Cenneti’nde olduğu gibi Misakça Köyü Gönen Çayı deltası

sulak alanında da barınıyor ve besleniyorlar. Ama o bereketli delta üzerine hem de 40 dekarlık alana karides üretim çiftliği kurulacak demek sevimli kuşların barınma ve beslenmelerin engellenmesi demektir.

Hâlbuki delta çok çeşitli su kuşlarının yanında flamingoların da barınma ve beslenme alanları. Tesisi kuracaklar sanıyorlar ki dünya sadece insanlara ait… Kuşların barınma ve beslenme alanı da ne oluyor ki?

İşte “ot geldi saman gidecek” insanların düşünceleri maalesef böyle… Bandırma Belediyesi’nin olumsuz görüş verdiği proje alanının kuşların beslenme alanı içinde yer aldığı ortadayken yapım izninin kesin olarak verilmemesi gerekir.

YAZAR: Erdem ÖZCAN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds