OKUDUĞUN EZANI ÇOK BEĞENDİM VE BİR O KADAR DA DUYGULANDIM…

0

‘Oğlum Bugün Yine Bizi ve Bizleri Yaktın!..’ “Müttefik kuvvetlerinin Çanakkale’den çekilmelerini müteakip birliğimiz de istirahat için Edirne’ye sevk edildi (Ocak 1916). Bir müddet Edirne’de kaldık.  Bu arada Anafartalar 19. Fırka Kumandanı Mustafa Kemal’in de Edirne 16. Kolordu kumandanlığına tayin edildiğini duydum. Çok sıkıntılı ve zor olan günlerdi…

Savaşın acıları dinmemiş, izleri silinmemişti.

Soğuk bir kış günü Cuma namazı için hazırlık yaptıktan sonra biraz erkenden Üç Şerefeli Cami’ye gittim… Müezzinlere hâfız olduğumu ve Kurân okumak istediğimi söyleyip izin istedim.

‘BİR SUBAY, HEM DE HÂFIZ’ diyerek çok sevindiler… Cemaat huşu içinde sessizce beni dinliyordu.

Cuma saati geldi, ezan okundu ve ilk sünnet kılındı. Müezzinbaşı iç ezanı da benim okumamı işaret etti. Bu teklifi kabul ettim. Hicaz makamında müessir bir ezan okudum.

Namazdan sonra bir er bana yaklaşarak, ’EFENDİM, KUMANDANIM SİZİ İSTİYOR’ deyince, ‘EYVAH RESMÎ ELBİSE İLE OKUDUĞUM İÇİN USULE AYKIRI BİR İŞ YAPTIK GALİBA, HERHALDE BİR POT KIRDIK’ diye endişe ve korkuya kapıldım.

Kumandana yaklaştım. Bu Anafartalar’da savaşın akışını değiştiren dahi, efsane kumandan Albay Mustafa Kemal idi.

Bana; “Oğlum terbiye görmüş güzel bir sesin var. Okuduğun ezanı çok beğendim ve duygulandım. Maşaallah. Seni tebrik ederim…’ dedi ve devam etti:

– ‘İsmin?’

– ‘Kemal efendim’

– ‘Aaa… Adaşmışız. Hangi kıtada bulunuyorsun?..’

– ‘Efendim, 16. Telgraf Bölüğü’nün hesap memuru olarak tayin edildim.”

Yaverine, ’İSMİNİ VE KITASINI YAZ’ dedi, sonra bana dönerek, ‘Oğlum! Edirne’de kaldığımız süre içinde ben Cuma namazına hangi camiye gidersem sen de o camiye gelecek iç ezanı okuyacaksın’ dedi.

Hafta içinde yaveri Ali Rıza Bey beni aradı, Mustafa Kemal’in Cuma namazı için Selimiye Camii’ne gideceğini söyledi.

Bu mâbedde Kur’ân ve ezan okumayı ne kadar çok arzu etmiştim… Cuma vakti girinceye kadar Kûr’ân okudum. İç ezanı da aynı hâl içinde aşkla okudum.

Yazı İçi

Namaz çıkışı yine avluda maiyeti ile beni bekleyen Mustafa Kemal’e selâm verdim. Elini uzattı, hemen elini öptüm.

Bana; ’Oğlum! Bugün yine bizi yaktın. Gelecek haftaya hangi camiye gidersem sen de oraya geleceksin.’

Ertesi hafta Eskicami’ye gitmem emredildi. Orada da Kur’ân ve ezan okudum.

Hafta arası görev başındayken bir telefon geldi. Yüzbaşı Ali Rıza Bey, Mustafa Kemal Paşa’nın yatsı namazından sonra ikâmetgâh’ında beni beklediğini, kendisinin de bana refakat edeceğini bildirdi.

Ali Rıza Bey’le buluşarak Mustafa Kemal’in huzuruna çıktık.

Oturmamı ve rahat olmamı söyledi. Sonra söz mûsikiden açıldı. Mûsikiyi kimlerden ve hangi eserleri meşkettiğimi sordu. Sonra bana, ‘BİRKAÇ ESER OKU DA DİNLİYELİM” dedi.

‘Efendim, daha çok klâsik formda eserler geçtim’ dedim… Sonra Tab’î Mustafa Efendi’nin bayatî nakış ağır semâisini okudum:

‘Çıkmaz derûn-ı dilden efendim muhabbetin,

Kurbanın olduğum, bize yok mu mürüvvetin.’

Mustafa Kemal de hafif bir sesle hatasız, usul vurarak bana eşlik etti.

Kendisi, Leyla Hanım’ın (Saz), hüzzam makamında;

‘Harab-ı intizar oldum aman gel aman gel,

Yeter üzme efendim her zaman gel heman gel’

Şarkısını usul vurarak okumaya başladı.

Onun mûsiki bilgisi, zevki ve eserlere hakimiyeti bende büyük bir hayranlık uyandırdı. Bende derin izler bırakan bu hatırayı hiç unutamam. Onun Osmanlı kültürü içinde yetişmiş, yoğrulmuş bu şahsiyetine daima hayranlık duymuşumdur (Atatürk’e Ezan Okuyan Hafız Kemal Batanay Anlatıyor, Hayat Tarih Mecmuası, sf. 30-33, 1 Kasım 1972, Yıl 8, Sayı 10; Prof. Dr. Muhittin Serin, Türk Hat Üstadları 3- Kemal Batanay, sf. 31-32, Kubbe altı Neşriyat, İstanbul 2006).

YAZAR: Orhan ORGARUN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds