On parmağında kırk marifet

0

Eserleriyle Norveç ve Hindistan’da Türkiye’yi başarıyla temsil eden 55 yaşındaki El Sanatları Usta Öğreticisi Emel Kurt, 32 yıldır 40 farklı dalda eğitim veriyor.

32 yıl önce Gönen Halk Eğitim Merkezi’nde göreve başlayan Emel Kurt, atık maddelerin dönüştürülmesinden, keçe ve filografi gibi 40 farklı dalda kurs veriyor. Geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu hayata kalıcı bir eser bırakmak istediğinden bahseden Kurt, 2018 yılında Rabia Alp ve Selda Tiritoğlu ile birlikte Anka Kadın ve Sanat Derneğini kurdu. Kurt ‘’ Derneğimiz geleneksel el sanatlarını geleceğe aktarmak, el nakışlarının unutulmamasını sağlamak amacıyla kuruldu. Kadınlarımızın istedikleri, merak ettikleri, internette gördükleri bir el sanatı dalını bildiğim bir şeyse gösteriyorum. Bilmediğim bir şeyse öğreniyorum ve sonrasında öğrencilerime gösteriyorum’’ diye konuştu. Derneğin 26 üyesi bulunduğundan söz ederken üye dışında da her kadına sanat öğrenmesi için gerekli desteği sağlayacağını belirten Kurt, “Biz diyen herkesle yürüyoruz’’ dedi.

“KADINLARIMIZ EL SANATLARI İLE HEM REHABİLİTE HEM DE MESLEK SAHİBİ OLUYOR”
Yazı İçi

El sanatlarının rehabilite özelliği olduğunu ve psikolojik sorunların ortadan kalmasına yardımcı olduğuna dikkat çeken Kurt, “Evde oturup kendini dinleyen insanlar el sanatları ile iyileşebiliyor. Üretmek kadar güzel bir şey yok. Yeteneğini fark etmeyen birçok kadın var. Kadınların yapamayacağı hiçbir iş hiçbir sanat dalı yok. Çünkü genlerinde var. Sadece kadınlara imkan tanınması gerekiyor.” diyerek sanatın dönüştürücü gücüne dikkat çekti.

“EL SANATINDA TÜRKİYE TEMSİLCİSİ”

Filografi ve keçede sanatında usta öğretici olan icazetli sanatçı, uluslararası yapılan sergilerde Türkiye’yi temsil ettiğini belirtti. Kurt, “Geçtiğimiz yıl Norveç kadına yönelik şiddet ile ilgili bir sergi düzenledi ve benden şiddet görmüş kadını yansıtan bir çalışma yapmamı istediler. Ben mağdur olan bir kadınla değil güçlü bir kadınla katılmak istedim. İlk Türk kadın hükümdar olan Tomris Hatun çalışmam ile katıldım ve bu eser sükse yaptı.” şeklinde konuştu. Hindistan’da düzenlenen sergiye de “Atatürk” portresiyle katıldığından bahseden Kurt, yine bu sergiden de derece ile ayrıldı. Kurt, “Bu ülkelerin arasında Türkiye’yi temsil etmek benim için büyük bir gurur.” dedi.

“SANAT VE SANATÇI DESTEKLENMELİ”

“Resmi kurumların desteği ile sanatı belirli bir noktaya taşıyabiliriz.” diyen Kurt, Bandırma’da sanatın yeterli değeri görmediğinin altını çizerek, “Üniversitede öğrenciler sadece okulda gördükleri ile kalıyorlar. Gençlerin ek olarak bir el sanatı öğrenmesi gerektiğini fark ettim. Gençlere bir el sanatı mutlaka kazandırılmalı. Bununla ilgili ‘’Her Eve Bir Sanat Bir Sanatçı’’ adında bir proje yapmaya çalışıyorum. Bu konuda yerel yönetim, üniversiteler, meslek liseleri ile çalışma yapmayı planlıyoruz. Ancak yürümemiz için arkamızda kurumlar olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds