Manyas ilçesinin kırsal Salur Mahallesinde bir araya gelen çevre gönüllüleri on binlerce orman ağacı tohumunu toprakla buluşturdu.

Manyas’lı çevre gönüllüsü Bülent Kilercioğlu’nun sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen onlarca çevre gönüllüsü Manyas’ın kırsal Salur Mahallesinde mülkiyeti belediyeye ait arazi de on binlerce orman ağacı tohumunu ektiler. Çevreci Bülent Kilercioğlu ormanlardan temin ettiği yaklaşık yüzbin adet meşe palamudu, ligustrum (kutbağrı), dişbudak, kestane ve Afrika akasyası tohumlarını sosyal medyadan yaptığı çağrıya yanıt bularak daha önce yeri hazırlanan alana birlikte ekimini yaptılar.

Bandırma ve Gönen TEMA Vakfı ilçe sorumluları ile Bandırma Kent Konseyi, Bizim Çocuklar Sanat Kültür ve Doğa Derneği,Bandırma CHP’lilerden bir gurup ,Bandırma DİSK Emeklisen, Eğitimsen ve Erdek Körfezi Dayanışma Platformu üyelerinin de katıldığı çok sayıda çevre gönüllüsü poşetlerde ki onbinlerce tohumu toprakla buluşturdular. Etkinliği organize eden çevre gönüllüsü Bülent Kilercioğlu, bir yıl sonunda filizlenen ve fide halini alan orman ağaçlarını isteyen çevre gönüllüleri ve çevreci kuruluşlara ücretsiz olarak dağıtacağını söyledi.

Organizasyonu düzenleyen Bülent Kilercioğlu, amaçlarının doğanın ekolojik yaşamına destek olabilmek ,çimlendirme sonrası oluşacak fidanları ülke genelinde ücretsiz olarak açık köklü olarak dağıtabilmek olduğunu söylerken “ Doğaya katkıda bulunmayı amaçlıyoruz, bu yıl oldukça fazla orman yangını meydana geldi.Herkes üzülüyor,ama bunun için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Her devletten beklemememiz gerekiyor.

Yanan bölgeleri ağaçlandırmak ,burada yetişen fidanları isteyen ücretsiz alıp, kendi bölgesinde etkinlik ve bireysel olarak ağaçlandırmasını sağlamak ve böylece doğaya katkı sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Bandırma Bizim Çocuklar Kültür ve Doğa Derneği Kurucusu ve Başkanı Alev Şengönül ise etkinlik sonrasında yaptığı açıklamada, “Amacımız doğayı kurtarmak, elimizden geldiği kadar, çocuklara fidan ekmeyi,tohum ekmeyi aşılamak , bu etkinliğe katılmaktan onur duyuyorum” dedi.

HABER: Süleyman ÖZAYDIN / MANYAS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here