“Parke taşı olarak satılırken katma değeri yüksek ürüne dönüştürüldü”

0

Bandırma’da faaliyet gösteren firma sayesinde Vietnam’dan ithal edilerek ülkeye getirilen granitin benzerini bularak piyasaya süren firma bu yolla yaklaşık 3 milyon dolarlık ithalatı engellemiş oldu.

Bandırma’da kurulu bulunan AC Madencilik tarafından Vietnam da bulunan Violet isimli taşın benzerinin Çanakkale’nin Ezine ilçesindeki bir taş ocağında tespit edilmesinin ardından firma ile iletişime geçildi. Firma yetkililerinden ocaktan taşların kendi istedikleri ölçüler doğrultusunda çıkartılması halinde daha yüksek kar marjı ile satılabileceğinin aktarılmasının ardından taş ocağı işletmecisi istenilen ölçülerde granit çıkartmaya başladı. Taş ocağından alınan granit AC Madencilik tarafından pazarlanırken daha önceden ithalat nedeniyle ülkeden çıkan 3 milyon dolar ülkede kaldı.

Parke taşının ülke ekonomisine daha katma değerli bir ürün olarak kazandırılmasını sağlayan AC Madencilik ortaklarından ve aynı zamanda Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bandırma Şube Başkanı Cemal Gümüş, 5 yıl önce başlayan ve bunun sonucunda ithalatın engellendiği yolda gerçekleştirilen çalışmaları ise şöyle anlattı; “Çanakkale’nin Ezine ilçesinde 5 yıl önce bir yerli granit ocağı faaliyet gösteriyordu. Biz bunu tespit ettik. Bu taşları belediyelere kaldırım taşı mahiyetinde ham şeklinde kesip satıyorlardı.

Yazı İçi

Bizimde Vietnam dan getirdiğimiz Violet isminde bir granitimiz vardı. Ezine’de çıkartılan granitin bu granit ile aynı renkte ve aynı yapıda olduğunu tespit edince, biz ocak sahiplerine dedik ki “ Siz bu taşı kesin, cilalayın bu şekle getirin biz bunu iç piyasada Türk lirası bazında satalım böylece bir ithalatı engellemiş olalım” İlk zamanlar ocak sahipleri pek fazla itibar etmediler.

1-2 tırla başladık, satılmayacak zannedildi. Umulmadığı şekilde biz bu malı Türkiye genelinde her yere sattık. Baktılar ki bu ciddi bir satışa sebebiyet verecek, üretimin tamamını bize çevirdiler. Dolayısıyla 5 yılın sonunda gördük ki 3 milyon dolarlık Vietnam dan içeri girecek taşın ithalatını engellemiş olduk bu sayede 3 milyon dolarlık bu Ezine yerli granitimizi TL bazında iç piyasada satmış olduk.

Bunu Türkiye’de diğer rakip firmalar, Dolar yada Avro üzerinden satıyorlar. Kendi iç piyasamızda da böyle satıyorlar, biz buna zinhar karşı olduk. Kesinlikle ülkemizde çıkan taşın, Milli para birimimizle satılması hususunda çok çabamız oldu. Bu güne kadar da ülkemizde çıkan bu graniti Türk liramızla sattık ve satmaya da devam ediyoruz. Fransa’ya, Bulgaristan’a ve Azerbaycan’a mermer ihracatı yapıyor. Üretim ile alakalı 2023yılında bir tesis kurduğumuzda da kendimiz imal edip ihracatını yapmayı hedefliyoruz “ dedi.

HABER: Ahmet PESEN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds