Sade Bandırma’da sanıyordum mezarlıkta etli pideli ve ayran ikramını… Geçen gün bir gazete haberinden öğrendim ki Susurluk’ta da ayni ikram şekli yapılıyormuş…

Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, cenaze sahipleri tarafından defin sonrası mezarlıktaki etli pide ve ayran ikram telaşından dolayı cenaze sahiplerinin acılarını yaşayamadıklarını söylemiş. Maalesef bu tür ikram şekli giderek yayılmış hemen her yerde yapılmaya başlanmış.

Bu tip cenaze sonrası mezarlıkta pide-ayran ikramı dinimizde olmadığı gibi adetlerimizde de yoktur. Nedir adet; cenaze evine yiyecek ikramını komşuları yapar, cenaze sahipleri değil… Mesela, bir ailenin cenazesi vardır. Acılı aile defin işlemleriyle uğraşmaktan, gelene gidenle ilgilenmekten yemek pişirmeye vakti yoktur. Bunun için yemek işini eş-dost ve komşuları yapar. Sonra bakalım hakikaten Allah rızası için mi geliniyor mezarlığa yoksa pide-ayran için mi ?

Bir gözlemimi anlatayım da buna siz karar verin.
Çok değil 1 ay kadar önceydi. Bir cenazenin defni için mezarlığa gittim. Otobüs çok kalabalıktı ve çoğu kişi ayakta gitti. Defin işi bitince otobüste yer bulmak için aceleyle bindim. Benimle birlikte 1- 2 kişi daha vardı ama diğer cemaat nerdeydi; neden otomobile binmiyorlardı? Başımı biraz öteye çevirdiğimde cemaatin neden hâlâ otobüse girmediğini anladım.

Yaklaşık 50 kadar kalabalık bir grup birbirlerini ite kaka pide ve ayran almanın telaşındaydı. Pide ve ayrancı grup birer ikişer otobüse binerlerken iki ellerini de doldurmayı ihmal etmemişler, bu sırada kim daha fazla almış münakaşasını yapıyorlardı…

Sözde cenazeye gelmişler…Cenaze sahiplerini unuttular bile… Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney “ acımızı yaşayamıyoruz “ derken yerden göğe kadar haklıydı. Cenaze sahipleri acılarını yaşarken defin işleriyle mi uğraşacak, yoksa bir de cenazeye gelenleri nasıl doyuracağını mı düşünecek?
Onun için Başkan Güney’in haklı talebine ben de katılıyorum:“Allah rızası için artık buna son verilmeli”

Erdem ÖZCAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here