Ramazan’da gıda sahteciliği konusunda aman dikkat!

0

Susurluk’un en eski kuruyemişçisi olarak bilinen “Enver Yayla Kuruyemiş” işletmesi sahibi Bahar Yayla, Ramazan ayının olmazsa olmazlarından olan hurmanın faydaları hakkında bilgi verdi. Yayla, gıdada sahteciliğe dikkat çekerek “Aman dikkat” dedi.

“Enver Yayla Kuruyemiş” olarak 1962 yılında Susurluk’ta temelleri atılan, dededen toruna geçen mesleği, tecrübe ve kaliteyle büyüten işletme Susurluk’un ramazan ayındaki kuruyemiş ihtiyacını karşılıyor. İşletme sahibi Bahar Yayla, ikinci şubesini açtığı dükkânları hakkında bilgi vererek “Dedemiz İbrahim Yayla’nın odun fırınlarında başladığı üretime, babamız Enver Yayla aynı iş ahlakı ile devam etti. Biz ise onların sahip olduğu tecrübenin ışığında teknolojiden yararlanarak kaliteli üretimi sürdürüyoruz” dedi. Yayla, ayrıca üretimdeki hassasiyeti ile bilinen 60 yıllık tecrübeli işletmenin, uzman personel, günlük ve titiz üretim ile kuruyemiş sektöründe öncü konumunda olduğunu belirtti.

Yazı İçi
“HURMA ALIRKEN GLİKOZA DİKKAT”

Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden olan hurmanın geçen yıl ve bu yıl arasındaki fiyat farkını değerlendiren Yayla “Geçen yıl 85 TL’ye sattığımız Kudüs hurmaya bu sene ne yazık ki sürekli gelen zamlardan dolayı kademe kademe fiyat artışı yansıtmak durumunda kaldık. Şu anki güncel fiyatı 140 TL” dedi. Uygun fiyattaki bazı tatsız ve kuru hurmaların içine tatlanması için glikoz enjekte edilebildiğini vurgulayan Yayla, hurma alınırken göz önünde bulundurulması gereken hususlara dikkat çekti. Yayla, hurma alırken içine bakılması gerektiğini belirterek “Hurmanın içi koyu renkliyse o hurma bayattır. Taze hurmanın içi açık renk olur. İçindekiler kısmında glikoz yazıyorsa kesinlikle o hurma alınmamalıdır.” şeklinde konuştu.

“FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR”

Ramazan ayının olmazsa olmazlarından olan hurmanın faydalarıyla ilgili konuşan Yayla, hurmanın çok yüksek lif içerdiğini ve düzenli olarak hurma tüketen kişilerde kansere yakalanma riskini azaltmasının yanı sıra kalp hastalıklarından da koruduğunun bilgisini verdi. Yayla; “Hurmanın yüksek derecede içerdiği antioksidanlar damar ve kalp tıkanıklarının yaşanmasına izin vermez aynı zamanda yaşlılık hastalıklarından da korur.” diye konuştu. Yayla, hurmanın hafızayı desteklediğini ve içerdiği vitaminler sayesinde de karaciğere, kolesterole, göz sağlığına çok faydalı olduğunu belirterek kan şekerine ve lif sitemine faydasını şu şekilde aktardı.
“Kan şekeri dengeleyici özelliğinden dolayı uzmanlar tarafından diyabet ve yüksek tansiyon hastalarına tavsiye ediliyor. Oruç hurmayla açıldığında kan şekeri daha dengeli yükseltir. İçerdiği bol miktarda demir sayesinde kansızlık için de şifa kaynağıdır. Oruç hurmayla açıldığında kan şekerini daha dengeli yükseltir.”

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds