Şampiyonların adresi

0

Uluslararası müsabakalara damga vuran iki dünya şampiyonunun kurduğu Memlük Atlı Spor Kulübü(MASK) yeni şampiyonlarını ararken, İngiltere, Fransa, İran gibi 12 farklı ülkeden sporcular eğitim için Bandırma’yı tercih ediyor.

 

Günümüzde televizyon ekranlarında yayınlanan tarihi Selçuklu ve Osmanlı dizileri, ata sporu binicilik ve geleneksel okçuluğun popülerliğini arttırdı. 2021 yılı İran’da düzenlenen müsabakada dünya şampiyonu olan Bandırmalı Diş Hekimi Yavuz Ayaz ve 2017 yılında Güney Kore’de dünya şampiyonu olan Alperen Alkan, tecrübelerini MASK çatısı altında birleştirdi. 13 bin metrekarelik tesise sahip kulüp bünyesinde engel atlama, atlı dayanıklılık, atlı akrobasi, at terbiyesi ve atlı okçuluk gibi beş branşta eğitim veriliyor.

YOLDAŞI BOZDOĞANLA ALINMADIK KUPA VE MADALYA KALMADI

7 yaşında ata binmeye başlayan ve 21 yaşında atlı okçulukta dünya şampiyonu olan MASK’ın kurucularından 27 yaşındaki Alkan, Suriye çöllerinden, Karadeniz yaylalarına birlikte koşturduğu yoldaşı Bozdoğan ile alınmadık madalya ve kupa bırakmadı. Türk halkının atlarla kopmuş olan iletişimini yeniden canlandırmak ve lisanslı sporcular yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi. 120 düzenli sporcunun eğitim gördüğü kulüpte, lisanslı 12 sporcuları olduğunu anlatan Alkan, 17 yaşındaki Berkin Aras’ın iki yıl önce Güney Kore’de gençlerde dünya şampiyonu olduğuna dikkat çekti. Yeni Berkinler aradıklarını ifade eden Alkan, lisanslı sporcuların haricinde çocukları ata bindirmek ve atlarla tanıştırmak olduğunun önemle altını çizdi.

“ARAP ATLARI, ATLI OKÇULUĞA ÇOK UYGUN”

Kulüp bünyesinde Arap, İngiliz, Endülüs, Pony ve yerli ırklardan oluşan 26 at olduğunu kaydeden Alkan, atlı okçuluğa en uygun atların ise Arap atları olduğunu ifade etti. Her milletin genlerinde şifre olarak kalmış bir değerin olduğunu dile getiren Alkan, “Japonlar için nasıl Uzakdoğu dövüş sanatlarıysa, Türk halkı için kesinlikle at olduğunu düşünüyorum” dedi. Kadın ve erkeğin eşit olduğu dünyada ender sporlardan birinin atlı okçuluk olduğuna değinen Alkan, bireysel bir spor olarak görünse de atla bir takım olarak yarışıldığına vurgu yaptı.

Yazı İçi

“BİNİCİLİK ZENGİN SPORU ALGISI YIKILMALI”

Dizilerle birlikte insanların ata karşı bir özlem hissetmeye başladığını anlatan Alkan, Türkiye’de biniciliğin zengin sporu algısının mutlaka yıkılması gerektiğinin altını çizdi. Ata binmek için her kesimden insanın kulübe geldiğini vurgulayan Alkan, “Sporcularımızın dışında sadece ata binmek için gelen misafirlerimiz var. Özellikle çocukların zihinsel gelişimi ve hayvan sevgisinin pekişmesi açısından binicilik çok kıymetli bir spor” diye konuştu.

“AT SEVGİSİNİ HERKESE AŞILAMAK İSTİYORUZ”

2017 yılında Malezya’da birlikte mücadele ettikleri Diş Hekimi Yavuz Ayaz ile gelişen uyumlarını sürdürmek için 2021 yılında MASK’ı kurmaya karar verdiklerini ifade eden Alkan, Haziran ayında kulübü faaliyete geçirdiklerini söyledi. Takım halinde İran’da dünya şampiyonluğu kazandıklarına dikkat çeken Alkan, “Yavuz Ağabeyle müthiş bir uyumumuz var. Atları çok seviyoruz. Atlarımızı ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. Bu sevgiyi çocuklara ve yetişkinlere aşılamayı istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“12 ÜLKEDEN EĞİTİM İÇİN BANDIRMA’YI TERCİH EDİYORLAR”

Bandırma’ya İngiltere, Fransa, Ukrayna, Pakistan, İran gibi 12 farklı ülkeden atlı okçuluk eğitimi almaya gelenler olduğunun altını çizen Geleneksel Türk Okçuluğu Sporcusu Alperen Alkan, “Tesisimizde yurtdışı eğitimleri için tasarlanmış 16 kişi kapasiteli konaklama alanımız mevcut. Ayrıca 650 metrekarelik kapalı müsabaka manejinin yanı sıra 300 metrekarelik kapalı eğitim maneji, 6 bin metrekarelik padok, 60 metrekarelik 20 öğrenci kapasiteli teorik eğitim dersliği, 50 metrekarelik 2 özel organizasyon alanı, misafirlerimizin ağırlanacağı kapalı ve açık kafe alanı, ebeveynlerin rahat bir gün geçirebilmesi için tasarlanmış eğitici çocuk alanı bulunmaktadır” dedi.

“ATLI OKÇULUĞUN EĞİTİMİ YERDE BAŞLIYOR”

Atlı okçuluk müsabakalarına katılacak atların uzun bir eğitimden geçtiğini ifade eden başarılı sporcu, “100 metrelik parkurda atı belirli bir hızda tutmak gerekiyor. Bunun için at ciddi bir eğitim alıyor. Atlı okçuluk yapacak sporcular da ilk eğitimlerini yerde alıyor. Önce okçuluğu öğrenip, at üstündeki eğitimlerine devam ediyor. Kulüp bünyemizde yerde okçuluk eğitimi de veriyoruz” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds