Şaşılık’ta Erken Teşhis İle Yüzde Yüz Başarı Sağlanıyor

ŞAŞILIK TEDAVİSİNDE ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

0
Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Tabar genellikle 2-3 yaş aralığında ortaya çıkan şaşılığın, 7-8 yaşına kadar tedavi edilmez ise göz tembelliğine yol açtığını belirtti. Özel Medicana Bursa Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Tabar, erken teşhis ile şaşılık tedavisinde yüzde 100 başarı sağlanabildiklerini ifade etti.

7-8 YAŞINA KADAR TEDAVİ EDLİMELİ

Gözü çeşitli yönlere hareket ettirmek için her bir gözde 6 kas bulunduğunu aktaran Tabar, “Bu kasların birinin veya bir kaçının görevini yapmaması ya da eksik yapması şaşılığa neden oluyor. 7-8 yaşına kadar tedavi edilmeyen şaşılık, göz tembelliğinin önemli nedenlerinden biri” dedi.

ŞAŞILIK NEDİR?
Yazı İçi

Şaşılık ile ilgili bilgiler veren Op. Dr. Ömer Faruk Tabar, “Şaşılık; hamilelikte geçirilen ağır hastalıklar, zor doğum, hamilelikte kullanılan ilaçlar, anne-babanın akraba olması, küçük yaşta geçirilen ağır ve ateşli hastalıklar, havaleler, ailede göz bozukluğu olması, şiddetli düşme ve çarpma gibi nedenlerden kaynaklanabiliyor. Bebeklik ve çocukluk döneminde görülen kaymaların bir kısmı yalancı kayma olarak tanımlanıyor.  Yalancı kayma, göz kapaklarının ve burun kökünün genişliği ile ortaya çıkan yanıltıcı bir görünüm. Yalancı şaşılık teşhisinin çocuk hekimi tarafından değil, uzman bir göz hekimi tarafından konması gerekiyor” şeklinde konuştu.

TEDAVİ GENELLİKLE CERRAHİDİR

Şaşılığın birçok çeşidi olduğunu belirten Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Tabar, “Çocuklarda görülen şaşılığın en sık çeşidi göz bozukluğuna bağlı özellikle de hipermetropinin eşlik ettiği akomodatiftir. Bu tip kaymalarda gözlük tedavisi ile şaşılık düzeltilir. Bir diğer grup ise kırma kusurunun kısmen eşlik ettiği kaymalardır, bunlar da cerrahi tedavi gerekebilir. Başka bir grupta ise çocukta göz bozukluğu yoktur, sadece kayma vardır, bunlarda ise tedavi genellikle cerrahidir. Tek göz kaymaları göz tembelliği açısından daha çok risk taşır” diye konuştu.

 BİR YAŞINDAN ÖNCE GÖZ MUAYENESİ YAPILMALI

Gözlük takıldığı halde düzelmeyen kaymalara da cerrahi tedavi gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Ömer Faruk Tabar, “Önemli olan nokta, çocuğun göz doktoruna erken yaşta götürülmesidir Onun için bir yaşına kadar mutlaka çocuğun göz muayenesinden geçmesi gerekiyor. Çocuğun şaşılığı olmasa bile altta yatan kırma kusurunun zamanında düzeltilmemesi kalıcı göz tembelliği riskini de beraberinde getiriyor. İleri yaşlarda görülen şaşılıkların bir kısmını ise paralitik şaşılık dediğimiz adale felcine bağlı oluşmaktadır. Altta yatan neden travma, hipertansiyon diyabet, beyin tümörleri, anevrizma olabilir. Tedavi yöntemleri de bu nedenlere göre değişiklik gösterebilir ”dedi.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds