Selim Panç; “İktidarın Çözümü Iban Vermek, Askıda Ekmek!

Panç, "Bandırma'nın Durumu da Memleket Gibi"

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bandırma İlçe Başkanı Dr. Selim Panç, ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen basın açıklamasında iktidar partisinin pandemi politikalarını eleştirildi.

Bandırma Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Başkan Selim Panç, Pandemi Sürecinde iktidarın ülkeyi yönetemediğini savunarak, “Ülkemizi yönetemeyen iktidarın gelişebilecek ulusal ve evrensel ölçekte krizlere karşı ekonomik hiçbir hazırlık yapmadığını, ülkemizi esnafına dahi sahip çıkamayacak bir ekonomik bunalıma soktuğunun göstergesidir” dedi.

Pandemi  sürecinde tüm dünya ülkelerinde esnafa destek verildiğini savunan Panç konuşmasının devamında, “Birkaç yandaş müteahhite, vergi afları ve kıyak ihalelerle peşkeş çektikleri hazine boşalmış, tüm dünya ülkeleri vatandaşlarına ardı ardına destek açıklarken Cumhur ittifakı çözümü Iban vermekte, askıda ekmekle yine vatandaşın sırtına yüklemiştir. Devlet ekonomisine vergi ödeyerek katkı sunan esnafa reva gördükleri de kredi borcu olmuştur! Kapatılan dükkânların kira ödemelerini, borçlarını, temel giderlerini güvence altına alamayan çünkü hazineyi tam takır bırakan iktidar, esnafı kurtarmak için borçlandırmıştır. İş yerleri kapanan emekçilere hak gördüğü ücret aylık, kısa çalışma ödeneği adında bin 117 TL’dir.

Dün AKP Genel Başkanı’nın yaptığı açıklamada, açıklanan esnafa destek paketi ise iktidarın tercihinin vatandaş değil yandaş ve zenginin olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Büyükşehirlerde bulunan esnafa 750 TL, büyük şehir olmayan illerimizde bulunan esnafa da 500 TL, 3 ay süreyle destek açıklanmıştır! Bu destekten de sadece basit usule tabi olan 432 bin esnaf yararlanacaktır. Bunların dışında kalan 2 milyon üzerinde olan gerçek usule tabi esnaf faydalanamayacaktır. Kaldı ki bu desteklerde gerçekçi olmayıp esnafın derdine derman olmaktan çok çok uzaktadır” dedi.

Panç, “Bandırma’nın Durumu da Memleket Gibi”

Konuşmasında ilçedeki esnafın durumuna da değinen Başkan Selim Panç, birçok esnafın siftah yapmadan kepenk kapattığına işaret ederek, “Bandırma’da esnaf için durum tam olarak ‘memleket gibi’dir! Yasaklar nedeniyle açık olan esnafımız ayda 20 gün işyerini açabilirken siftah yapamadan kapatmakta, kira giderleri, yüksek faturalar, personel giderleri altında ezilen esnaf, kötü yönetilen ekonomi sebebiyle, satmak için gelen ürünlerin de döviz üzerinden yurda girişi sebebiyle bir de kur farkı ile boğuşmaktadır. Pandeminin birinci evresinde zaten ayakta kalmak için bankalara borçlanan esnaf, yeniden alınan kapatma kararında yeniden yalnız bırakılmıştır. Okullar kapandı servis esnafımız kontak kapatırken, kahveler, kafeler, restoran gibi tüm hizmet sektörü esnafımızda kapısına kilit vurmuştur.

Bandırma’da devren kiralık ve satılık iş yerlerinin ne kadar arttığını görüyoruz. Bu yönetilemeyen kriz döneminde yalnız kalan esnaf, ekmek teknelerini, borçlarını kapatmak borçlarını ödemek için elden çıkartmak zorunda kalmaktadır” diye konuştu.

 

Yazı İçi

İlçe Başkanı Slim Panç, pandemi döneminde yapılacak olan desteklerin öncelikle esnaf odalarının önerileri doğrultusunda yapılması gerektiğini savunarak uygulamalar ile ilgili çözüm önerilerini paylaştı.

Selim Panç’ın önerileri ise şöyle;

1- Sicil affı çıkarılmalı.

2- Krediler, faizsiz uzun vadeli taksitlendirilmeli

3- Kiralarda stopaj kaldırılmalı.

4- Sosyal güvenlik primleri, pandemi döneminde Hazine tarafından karşılanmalı

5- Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği sorunları giderilmeli

6- Ertelenen vergi ve sigorta primleri için yeniden yapılandırma olanağı getirilmeli.

7- Servis işletmecilerinin teminat mektupları iptal edilmeli.

8- Esnafa mevcut kiralar üzerinden gerçekçi kira desteği sağlanmalı.

 

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds