Sokak Aralarında Havai Fişek !

0

Orman olsun, otluk alanlar olsun meydana gelen yangınlar bu gibi mangal yakılan yerlerden başka havai fişeklerin de sebep olduğu bilinen bir gerçek. Hatta sadece yangın değil insan hayatına da sebep olduğunu gördük… Haziran 2015 yılında 24 yaşında üniversite öğrencisi Sedef Baysal’ın ölmesine bir havai fişek sebep olmuştu.

Bandırma’da Cumhuriyet Meydanı’ nındaki çınar ağaçlarını mesken tutan serçe kuşları nereye kaçacaklarını bilemezken bazıları duvarlara çarpıp telef oluyorlardı.

Sonunda Bandırma ve Erdek’te havai fişek atılması yasaklanmıştı.

Bizde yasakların maalesef 3 gün ömrü olduğu için havai fişek yasağı da öyle oldu!..

İhlaller özellikle tatil beldesi Erdek’te daha çok görülüyor.

Sahildeki otel motel gibi yerlerde yapılan düğünlerde havai fişek atılmasına alıştık ta mahalle içinde atılmasına hiç alışık değildik.

Erdek Sahil Mahallesi havuzlu villaların da bulunduğu modern villalarda ikamet edenler, kültürlü insanlar olarak görülüyordu sözde…

Yazı İçi

Böylesine gösterişli, milyon liralık mekanları almayı bilenler ne hikmetse içinde nasıl ikamet edileceğini bilmiyorlar..

Gece nerdeyse saat 21.00’i gösterdiği sırada önce tabanca sesine benzeyen 2 el, sonra art arda atılan havai fişeklerin çok yüksek çıkan seslerinden hemen yanıbaşındaki komşuları neye uğradığını şaşırmışltı.

İkametleri bitişik villalarda çok küçük yaşta çocuklar ve kalp hastası olan insanlar vardı. Aklıma 2015 yılında Bandırma’da havai fişek etkisiyle ölen üniversiteli Sedef geldi, duvarlara çarparak telef olan kuşlar geldi… Yanan ormanlar geldi…

Yasaktan vazgeçtik, yasak olmasa bile yakınında ve çevresinde oturan insanlar varken mahalle içinde havai fişek atmak ta ne oluyordu…

Herhalde “saygısızlık, görgüsüzlük…”

Olay yerine gelen polis görevini yaptı.

Komşunun komşusuna saygısı olmayanlar da; mahalle içinde, komşularıyla bahçeleri bitişik olan yerlerde havai fişek atılamayacağını öğrenmiş oldular. Denetimlerin aralıksız sürmesi halinde havai fişek meraklıların bu meraklarından vazgeçeceklerini umuyorum.

YAZAR: Erdem ÖZCAN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds