Susurluklu yazardan ilk kitap

0

Susurluklu Durdu Ergenç ilk şiir kitabı olan “Yıldızlara Koşuyorum” adlı şiir kitabını yayınladı.

1958 yılında Susurluk’un Davaveli köyünde dünyaya gelen Durdu Ergenç, yıllar sonra çocukluk hayali olan yazarlık için kolları sıvadı. Balıkesir’in Kepsut ilçesinde evlenerek 30 yılını orada geçirmesinin ardından 2000 yılında Bandırma’ya göç eden Ergenç, ilk şiir kitabı “Yıldızlara Koşuyorum”u yayınladı.

GENÇLİK HAYALİ GERÇEK OLDU
Yazı İçi

Bandırma’da yaşarken hasta bakıcılığı yaparak geçimini sağlayan ve kendi hayatı dahil her hayattan ilham aldığını belirten Ergenç, “Zor bir hayatım oldu. Yaşadıklarımı düşünürken şiirlerimi oluşturuyorum. Yazmaya başlayınca arkası geliyor. Önemli olan bir şeyi severek ve zevk alarak yapmak.” dedi. Yazdığı yazılar sonrasında kitap çıkarmak istediğine karar veren Ergenç, “Gençliğimde şiir, türkü gibi eserler yazmak istiyordum. Hep aklımda vardı. Ancak 2017’de yazmaya başlayabildim.” diye konuştu.

ÜNLÜ İSİMLERDEN İLHAM ALDI

Karacaoğlan’ın türküleri ile büyüdüğünden söz eden Ergenç; Muhlis Akarsu, Aşık Veysel gibi önemli isimleri kendine örnek aldığının altını çizdi. “Yıldızlara Koşuyorum” adlı şiir kitabını halk ağzı ve 11’li hece ölçüsü kalıbı kullanarak yazan Ergenç, kitabın yayın yönetmenliğini Günay Demirel’in yaptığını ve önsözünü halk şairi Mürsel Adıgüzel’in yazdığının bilgisini verdi. Kitabın 500 adet basıldığını ve önümüzdeki günlerde imza günü yapmak istediğini söyleyen Ergenç, ileride daha fazla kitap çıkarmak istediğini de ekledi.

Haber: Belit Pektezel

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds