Susurluk’ta konut fiyatlarında büyük artış

0

Yüksel Gayrimenkul ve Emlak Uzmanı Halim Yüksel, Susurluk’ta konut fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 50 arttığına dikkat çekti.

Maliyet enflasyonu ve artan inşaat maliyetleri nedeniyle Yüksel Gayrimenkul ve Emlak Uzmanı Halim Yüksel, yeni üretilen konut talebini baskıladığını söyledi. Yüksel, yeni konutlara talebin düşük kalmasının arkasında yatan nedenlerin başında ise demir ve çimento gibi inşaat maliyetlerindeki yükseliş geldiğini ifade etti.

“KONUT FİYATLARI EN AZ YÜZDE 50 ARTTI”
Yazı İçi

Susurluk’ta konut fiyatlarının en az yüzde 50 arttığının altını çizen Yüksel, geçtiğimiz yıl 250 bin lira civarında satılan sıfır 2+1 daire fiyatlarının 400 bin liraları gördüğünü dile getirdi. Metrekare maliyetlerinin 2,5 liralardan artan maliyetlerle birlikte 4-5 liralara yükselmesinin fiyat artışlarına neden olduğuna değinen Yüksel, “Demir fiyatları günlük değişiyor. Yarın ne olacağını gerçekten bilmiyoruz” dedi. Kamu bankaları üzerinden kullandırılan düşük faizli konut kredisinin ilgi görmesine rağmen özel bankaların konut kredisinde faiz indirimine yanaşmamalarının da satışları etkilediğine değinen Yüksel, “Ekonomideki likidite sıkıntısı ve maliyet artışları, yeni yapılan konutların satışında daralma meydana getirmiştir” diye konuştu.

“UZUN VADELİ YATIRIM GAYRİMENKULE YAPILMALI”

Gayrimenkul yatırımlarının riski en düşük kar garantili yatırım olduğunun önemle altını çizen Yüksel, kripto para, döviz, altın ve borsa gibi yatırım araçlarını tercih edenlerin uzun vadede büyük yanılgıya uğradıklarına değindi. Son dönemde özellikle konut alımlarının yatırımdan ziyade yaşam alanı olarak kullanmak için yapıldığını ifade eden Yüksel, “Yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımız arsa, tarla, ticari alan ya da konut fark etmez. Yatırımlarını Türk Lirası olarak gayrimenkule yapmalıdır” diye konuştu.

“SUSURLUKLU MÜTEAHHİTLER MALİYET ÇIKARMAKTA ZORLANIYOR”

İnşaat sektörü olarak belirsiz bir dönem geçirdiklerini vurgulayan Yüksel, müteahhitlerin maliyet hesabı yapmakta zorluk çektiğini şu sözlerle aktardı. “Susurluk’ta çok fazla konut stoğu yok. Müteahhitler konut inşası telaşına çok fazla giremiyorlar. Çünkü maliyetlendirmesi çok zor. Önümüzü göremiyoruz. Öz sermaye ile çalışan müteahhitler hariç çoğunun yüzde yüz öz sermaye ile bu işi bitirme olanağı olmadığı için bu durumda sıkıntı yaşıyorlar. Ama inanıyoruz güzel günler ileride. Hedefimiz 2023.”

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds