“Suyun Sessiz Çığlığı” projesi Türkiye İkinciliği getirdi

0

TÜBİTAK 2204 Lise Araştırma Projeleri kategorisi Bursa Bölge finallerinden şampiyon olarak çıkıp Türkiye Finallerine katılmaya hak kazanan Bandırma Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Suyun Sessiz Çığlığı” projesi Türkiye İkinciliği derecesi elde ederek Bandırmayı gururlandırdı.

Milli Eğitim Müdürlüğü başarının kahramanları Fatma Beyza Emekoğlu ve Zeynep Nur Yavaş’ı ve öğretmenleri Funda Bulut’u ,Öğretmen Evinde basın önüne çıkartarak ödüllendirdi. Toplantıda proje hakkında bilgi veren Bandırma ilçesindeki Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi son sınıfına geçen öğrenciler Fatma Beyza Emekoğlu ve Zeynep Nur Yavaş, suyun bilinçli kullanılması konusunda farkındalık sağlamak üzere akıllı telefonlara yüklenebilen dijital oyun tasarladıklarını. Öğretmenleri Funda Bulut danışmanlığında yaklaşık bir yıl önce su tasarrufu konusunda farkındalık oluşturmak için çalışma başlattıklarını ‘Suyun Sessiz Çığlığı’ adını verdikleri projeyi geliştirdiklerini anlattılar.

Kodlama derslerinde edindikleri bilgilerden yararlanarak oyun tasarlayan öğrenciler, TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali’nde ‘Değerler Eğitimi’ alanında ikinciliğe layık görüldü. ‘Suyun Sessiz Çığlığı’ adıyla akıllı telefonlara uygulama marketlerinden ücretsiz indirilebilen oyunun başlangıcında oyuncuya, 120 litre su veriliyor. Daha sonra karakterin parkurda ilerlemesi sağlanarak bulaşık ve çamaşır makineleri ile diğer su tüketimlerinde 120 litrenin tamamı harcanmadan parkurun bitirilmesi amaçlanıyor. Oyunu oynayanlar bu sayede hem su tüketimine karşı duyarlılık kazanıyor hem de günlük yaşamda ne kadar su tüketilmesi gerektiği konusunda bilinçleniyor.

Yazı İçi

Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Aslan ödül töreninde yaptığı konuşmada, proje’nin ulusal basında yer bulduğunu ve ilgi gördüğünü söyledi. Aslan şunları aktardı: “ Milli Eğitim Bakanımızdan da teveccüh gördü. Bu gelişmelerde bizleri gururlandırdı. Öğrencimiz Zeynep Nur Yavaş, Milli Eğitim Bakanımız ile online bir görüşme gerçekleştirdi.Buda kendisi için bir hatıra oldu. Projenin rehber öğretmeni Funda Bulut’u ,Okul Müdürü Önder Turhan ve aileleri tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısı sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Aslan, öğrenciler Fatma Beyza Emekoğlu ve Zeynep Nur Yavaş ile öğretmenleri Funda Bulut’a Teşekkür Belgesi ve çeşitli hediyeler verdi.

HABER: Ahmet PESEN

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds