Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Bandırma’da

0

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Bandırma’ya geldi. Gerçekleştireceği programına gelişinde Vali Hasan Şıldak ve İl Protokolü tarafından karşılanan Bakan Pakdemirli, ilk olarak Gönen İlçesinde bulunan Anadolu Etap Meyve Bahçelerini ziyaret etti.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, taze meyve ve meyve suyu konsantresi ürünleri ile hizmet veren Anadolu Etap’ın, Türkiye’nin en büyük meyve bahçesi konumunda olan Balıkesir-Tahirova Çiftliğinde incelemelerde bulundu.

Bakan Pakdemirli, taze meyve ve meyve suyu konsantresi ürünleriyle hem Türkiye’ye hem de 65’ten fazla ülkeye hizmet veren Anadolu Etap’ın, meyve yetiştiriciliği uzmanlığını ve kullandığı akıllı ve sürdürülebilir modern tarım tekniklerini yerinde inceleyerek, üretime değer katan her türlü çalışmanın yanında olduğunu dile getirdi. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Pakdemirli, üreticilere yapılacak destek ödemelerine ilişkin bilgi verdi.

Programına Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsünü ziyaretle devam eden Bakan Pakdemirli, ilk olarak Enstitü Konferans salonunda Enstitü Müdürü Erdinç Veske ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Nevzat Birişik’ten çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Enstitü ziyareti kapsamında Biyoteknoloji Merkezinde de incelemede bulunan Pakdemirli, ardından enstitü bünyesindeki hayvan varlıklarına ilişkin bilgi alarak Güney Marmara’da yetişen koyun ve keçi ırklarını yerinde gördü.

Yazı İçi

Burada ziyaret dolayısıyla Bakan Pakdemirli’ye kepenek hediye edildi. Kepeneği giyen Pakdemirli’ye ayrıca babası Ekrem Pakdemirli’nin 2014 yılında Balıkesir’de çekilen bir fotoğrafı ile merhum Başbakan Adnan Menderes ve üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın 1950’li yıllardaki enstitü ziyaretinin fotoğrafları takdim edildi.

Yoğun Balıkesir programına devam eden Pakdemirli, 266 kuş türünün bulunduğu Kuşcenneti Milli Parkı’nı da ziyaret etti. Gözlem kulesine çıkarak dürbünle kuşları izleyen Pakdemirli 24 bin hektar alanı kapsayan bölge hakkında  bilgi aldı.  Pakdemirli, Kuş Cenneti ziyaretinin ardından, bölgedeki programları kapsamında Bandırma ilçesinde 114 kadının üye olduğu Gönen Merkez Tuzakçı Hasanbey Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ait olan Umay Çiftliği’ni ziyaret etti.

Kooperatif Başkanı Berrin Yetkin Var’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Pakdemirli, daha sonra çiftlikte çalışan kadınlarla bir araya gelerek, bir süre sohbet etti. Bu ziyaretin ardından Bakan Pakdemirli, Banvit’in Bandırma tesislerinde incelemelerde bulundu.

Programına devam eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Erdek Limanından denize açılarak Marmara Denizi’nde midye hasat etti. Midyenin çevreyi kirletmenin aksine suları temizleme özelliğine sahip olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, yaptığı açıklamada; “Erdek’te midye yetiştiriciliği tesisindeyiz. Tabi ki doğada otomatik olarak yaşayan bir ürün. Burada midye çiftliğini ziyaret ediyoruz. Doğası itibarı ile bu tesis her gün milyonlarca litre suyu alıyor, süzüyor doğaya daha temiz olarak bırakıyor. Bu anlamda temiz olmasının, çevreci olmasının büyük bir anlamı var.

İhracat kalemi olduğu için de ayrıca önemli. Türkiye’de 20 civarında midye çiftliği var. 15 bin tonluk üretim kapasitemiz var. Yeni çiftliklerle bu kapasiteyi artırmayı düşünüyoruz. Çevreyi kirletmenin aksine bilakis sularımızı temizleme özelliğine sahip. Bu arada kıyı balıkçılarına da bir müjde verelim. Onlara her yıl bin lira ödüyorduk ve sene sonuna kalıyordu. Bunu da bu yıl Mayıs ayı içinde ödemeyi planlıyor olacağız” dedi.

Bandırma’da yoğun bir gün geçiren Bakan Pakdemirli’ye programlarında Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Mustafa Canbey, Yavuz Subaşı ve AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran ile birlikte ilgililer eşlik etti.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds