Teknik eğitime ARGELİNE imzası

0

Türkiye’nin ilk yüzde 100 Elektrikli Araç Arıza Eğitim Seti’ni üreten Balıkesirli ARGELİNE firması, aracı Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi(KMÜ)’ne teslim etti. Aracı test eden KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, tam not verdi.

Teknik Eğitim Cihazları üreten Balıkesir firması ARGELİNE, bir ilke imza attı. Türkiye’nin ilk yüzde 100 Elektrikli Araç Eğitim Seti, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi(KMÜ)’ne kazandırıldı. Mevlana Kalkınma Ajansı’nın 2020 Yılı, Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında ‘Karaman İlinde Yüksek Öğrenim Öğrencilerinin Elektrikli Araç Test, Tamir ve Bakım Becerilerinin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında üniversiteye kazandırılan aracın test sürüşünü KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak gerçekleştirdi.

KMÜ’DE GENÇLER GELECEĞİ ARGELİNE İLE HAZIRLANACAK

Günümüzde kullanımı hızlıca yaygınlaşan ve alt yapısı olmayan Hibrit Elektrikli araçlarda çıkabilecek arızaları ve teknik detaylar için ARGELİNE tarafından geliştirilen Yüzde 100 Elektrikli Araba Arıza Eğitim Seti’ni, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) eğitim programına dahil etti. KMÜ’ de, Yeni Nesil Mesleki ve Teknik Eğitim modeli kapsamında ‘Elektrikli Araç Eğitimi’ verilecek.

KMÜ’DEN ARGELİNE TAM NOT

KMÜ Teknik bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesindeki öğrencilerin eğitimi için kullanılacak deney kitinin Balıkesir ARGELİNE Teknik Eğitim Cihazları üretilen Eğitim Kiti’nin teslim törenine KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, üniversite personeli, mesleki ve teknik eğitim veren kurum temsilcileri, esnaf ve sanatkârlar ile öğrenciler katıldı. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Namık AK, Yüzde 100 Elektrikli Araba Arıza Eğitim Seti ile donatılan araçla ilk test sürüşlerini gerçekleştirdi.

REKTÖR AK: “TÜRKİYE’DE BİR İLK OLAN SET ÜNİVERSİTEMİZDE”

Teslim töreninde; temiz çevre, enerji verimliliği ve yenilikçi teknolojilerin önemine vurgu yapan Rektör Namık Ak, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda ve Mevlana Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirilen proje ile Türkiye’de bir ilk olan elektrikli araç, tamir bakım ve onarım deney kitinin üniversitemize kazandırılması bizler için çok sevindirici bir gelişme. Bu konuda; geliştirdikleri Elektrikli Araba Arıza Eğitim Seti’nden ve bizlere sağladıkları imkandan dolayı ARGELİNE Teknik Eğitim Cihazları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aydemir ile birlikte teknik ekibine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yazı İçi
REKTÖR AK: “KALİFİYE TEKNİK ELEMAN YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Geleceğin mesleklerinden olan elektrikli araç tamir bakım ve onarım alanına özellikle yöneldiklerine dikkat çeken Rektör Ak, “Bu alanda yetiştirilecek öğrencilerimizin kalifiye teknik eleman olarak elektrikli araç üretim ve satış hizmetlerinde çalışabilmesini hedeflememizden kaynaklanıyor. Ayrıca proje sayesinde sanayide ara eleman olarak çalışan personel de kendini bu laboratuvarda geliştirme imkânı bulabilecek. Karaman ve çevre illerde sanayi işletmelerinin ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesi ve bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine de çok büyük katkı sağlanacaktır.” dedi.

AYDEMİR: “EĞİTİM VE TEKNOLOJİYİ BİRLEŞTİRMEK AMACIMIZ”

Yüzde 100 Elektrikli Araba Arıza Eğitim Seti hakkında bilgi veren Aydemir, güncel teknolojik gelişmelere yönelik destekleyici, eğitim amaçlı yardımcı projeler geliştirme çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ifade etti. Teknolojik gelişimin yakından takip edilmesi gereken bir konu olduğunu belirten Mehmet Aydemir, “Firma olarak, Balıkesir’deki üretim tesislerimizde teknolojik ürünlerin teknik eğitim cihazlarının gelişimini, projelendirmesini yapıyoruz. Örnek verecek olursak; içten yanmalı motorların en verimlisi dahi yanma, hareketli parçalar, aktarma organları sonucu harcadığı enerjinin sadece %30-35’ini harekete çevirebilir. Fakat elektrikli motorlarda bu oran %90’dır. Diğer motorlarda kalan enerji; ısı, titreşim ve ses olarak açığa salınırken, elektrikli motorlar verimli olmaları sebebiyle fazla ses ya da ısı üretmezler” şeklinde konuştu.

AYDEMİR: “AMACIMIZ YERLİ EĞİTİM SETİ AÇIĞINI KAPATMAK”

Yurtdışından ülkeye giren eğitim setlerinin önüne geçmek için yerli üretime yöneldiklerine dikkat çeken Aydemir, “Firma olarak Türkiye’de ilk olan bu eğitim setimizin eğitimlerini vermenin gururunu yaşıyoruz. Yıllardır yurt dışından ülkemize giren eğitim setlerinin önüne set çekmiştir. Şirket olarak yerli ve milli sermaye düsturu ile eğitim ve teknoloji alanında tamamen Türk imalatçı firmalarımızla birlikte yenilikleri takip edip, güncel vizyonumuza uygun yeni AR-GE çalışmalarımızı da devam ettirmekteyiz. Üretim ve AR-GE tesisimizi Balıkesir’de kurduk. Teknolojik eğitim cihazlarında ülkemizi temsil eden tek firma olmamız hasebiyle, ihracata yönelik planlarımızı hedeflerimiz doğrultusunda geliştiriyoruz” dedi.

ARGELİNE’İN ÜRÜN GAMI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Ülkemiz ve geleceğimiz için durmadan yeniliklere açık bir şekilde çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Aydemir, “Proje geliştirme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. ARGELİNE; Isı Transferi, Akışkanlar Mekaniği, Termodinamik, Yenilenebilir Enerji, İklimlendirme, Isıtma/Soğutma Sistemleri, Otomotiv Kontrol Sistemleri, Enerji Verimliliği, Sıhhi Tesisat, Elektrik, Elektrikli Ev Aletleri ve Pinomatik gibi daha birçok alandaki ürün gamıyla eğitim cihazlarının üretimini yapmaktadır” diye konuştu.

“YERLİ VE MİLLİ SERMAYE İLE KURULDU”

ARGELİNE firmasının tamamen yerli ve milli sermaye ile kurulduğunun önemle altını çizen Aydemir, Türkiye’de uygulamalı eğitimin anahtarını oluşturduklarını vurguladı. Aydemir, “Ülkemiz, dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip eden, geliştiren, üreten ve pazarlamasını yapabilen genç bir nesle sahip. Bizler, dünyadaki diğer emsallerimizle yarışabilecek, rekabet edebilecek güce sahibiz. Son yıllarda devletimizin teşvik ettiği teknolojik hamle sayesinde, bizim gibi birçok firma yerli ve milli gelişimini üst seviyelere taşıyarak varlığını hissettirmeye devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds