Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Havran ilçesine gelişinde kaldığı konak, aslına uygun şekilde restore edilerek Atatürk Evi haline getiriliyor.

Terzizade Saadettin Bey Konağı Restore Ediliyor

Havran Belediyesi’ne Özaydın ailesi tarafından 25 yıllığına devredililen Terzizade Saadettin Bey Konağı restore edilip, Balıkesir’e değer katacak. Havran Belediyesi tarafından, konağın restorasyon projelerini aslına uygun bir şekilde Mimar Sinan Üniversitesine hazırlarak anıtlar kuruluna da onaylatıldı.
Balıkesir’in Havran ilçesi Cumhuriyet Caddesinde yer alan konak, 14 Nisan 1934 tarihinde Havran’a geldiğinde Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırladı. Atatürk, bu konakta misafir kaldı ve Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı (Kocaseyit) ile burada görüşmeler gerçekleştirdi.
Vali Ersin Yazıcı, restorasyon çalışmalarını inceleyip görevli ekipten, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“ŞİMDİDEN BÜYÜK BİR HEYECAN İÇERİSİNDEYİZ”
Terzizade Saadettin Bey Konağı Restore Ediliyor

Balıkesir’in Milli Mücadele tarihinde çok büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, “Bu evin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasını yaşatma açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Onun değerlerini günümüze taşımak görevimiz. Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı, hatırasının olduğu bir mekândayız.

Bu konağın 100 yılı aşkın bir yaşı var. Bu çalışmaların tamamlanması ile konağın tarihi kimliğine kavuşması planlanmaktadır. Restorasyon ağır işleyen ve çok ince işçilik isteyen bir iş. Yapılan çalışmalarda her aşamada tarihi dokuya uygun ve tarihi malzemelerin ayarında veya bire bir aynı malzemeleri kullanarak ilerliyorsunuz. O nedenle, konağımızda çok detaylı ve aslına uygun bir restorasyon yapılıyor.

Terzizade Saadettin Bey Konağı Restore Ediliyor

Restorasyon çalışmaları tamamlandığında buranın bir yaşayan müzeye dönüştürülmesi hedefleniyor. Çalışmalar bu yönüyle devam ediyor. Bu konak tarihin önemli anlarına tanıklık etmiş. Şimdiden büyük bir heyecan içerisindeyiz. Atatürk’e kapılarını açan tarihi konağın tekrar onarılıp Balıkesir’e kazandırılması için onarım çalışmalarını üstlenen Balıkesir Büyükşehir Belediyesine Balıkesirli hemşehrilerim adına çok teşekkür ederim.” dedi. misyatv.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here