Umut yazda

0

Susurluk esnafının son dönemde yaşanan olaylardan oldukça etkilendiğini belirten Susurluk Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Aydın Sait; “Çoğu esnafımızı önümüzdeki süreçte sıkıntılı bir dönem bekliyor.” dedi.

Pandemi döneminde oldukça kötü etkilenen esnafının normalleşmeye başlanan bu dönemde kendini zor toparladığını söyleyen Susurluk ESO Başkanı Aydın Sait, pandeminin esnafı oldukça olumsuz etkilediğini söyledi. Pandemi döneminin durulmasıyla esnafın kendini toparlamaya çalıştığına dikkat çeken Aydın Sait; “Tam esnafımız belini doğrultmaya başlamışken Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan etkilendi. Savaşın petrol fiyatlarını yükseltmesi sebebiyle bütün ekonomi alt-üst oldu. Zaten, pandemiden yeni çıkmış ve kış sezonunda olan esnafımız zorluk çekiyordu.” ifadelerinde bulundu.

“ESNAF UMUDUNU YAZ SEZONUNA BAĞLADI”

Bu yaz sezonunda esnafın umduğu kadar iş yapamaması durumunda, birçok esnafın kış sezonuna umutsuz gireceğini belirten Başkan Aydın Sait; “Esnafımız umudunu yaz sezonuna bağlamış durumda. Önümüzde de Ramazan Bayramı var ve giyim sektöründe hareketlenmeler başladı. Çoğu esnafımız kapanma aşamasına gelebilir. Biz de Esnaf Sanatkârlar Odası olarak, Susurluk halkının yerel esnafından alışveriş yapmalarını ve onları tercih etmelerini öneriyoruz. Çünkü yerel esnaf demek, halkımızın acı ve tatlı günlerinde her zaman yanında olan insanlarımız demektir.” ifadelerinde bulundu.

“ESNAFI YAŞAT TOPLUM YAŞASIN”

Susurluk gibi herkesin birbirini tanıdığı şehirlerde vatandaşın küçük esnafları desteklemesi gerektiğini dile getiren Aydın Sait; “Susurluk halkı olarak biz büyük bir aileyiz, birbirimize sahip çıkmamız lazım. Ben diyorum ki ‘Esnafı yaşat toplum yaşasın.’ Yerel halkın birbirinden alışveriş yapması esnafın ayakta kalmasını ve bu bölgede istihdamın yürümesini sağlar. Bizim dileğimiz de bu ve umutsuz değiliz. Bugünler de geçecek çünkü Türk milleti çok badireler atlattı. İnşallah bunları atlatır.” açıklamasında bulundu.

Yazı İçi
DENGESİZ FİYAT ARTIŞLARI ESNAFI ETKİLİYOR

Esnafın güncel olarak yaşadığı en büyük sıkıntının bugün aldığı malı, bir sonraki gün aynı fiyata alamaması olarak değerlendiren Sait; “Fiyat artışları bu kadar dengesiz olmaz ve durağan olursa esnaf da alıcı da önünü görebilir. Şuanda esnafımız ihtiyacı olan ürünlere ulaşabiliyor fakat fiyatlar yüksek. Mala ulaşamama sıkıntısı bulunmuyor. 3 liraya alacağı ürünü iki katı fiyata almak zorunda kalıyor. Fiyatlar pahalı ve bugün belirli bir fiyata aldığı malı bir dahaki seferde aynı fiyata alamıyor. Bunu tüketiciye yansıtma konusunda sıkıntı yaşıyor. Müşteriler artan zamların fiyatlara her gün farklı yansımasından şikâyetçi oluyor. Bir ay içerisinde aldığınız ürüne 4 sefer zam geliyor.” diye konuştu.

“KÜÇÜK ESNAFIMIZ ŞEKER ALAMIYOR”

Şekerin Susurlukta üretilmesinin Susurluk esnafına avantaj sağlaması gerekirken küçük esnafın mağdur olduğunu dile getiren Başkan Sait; “Şeker Susurluk Şeker Fabrikası’nda üretiliyor. Onunla ilgili yaklaşık 3 aydır Şeker fabrikaları Genel Müdürü Mücahit Alkan ve bölge milletvekillerini devreye sokarak girişimlerimiz oldu. Bu girişimlerin sonucunda kapasite raporu götüren, pastane ve tatlı işi yapan esnafımız ve imalatçı esnafımıza 2 tona kadar şeker alma hakkı çıkardık. Onu da fabrikadan alana kadar kuyruk yüzünden sıkıntı oluyor. Fabrikadan diğer küçük esnafımız ya da bakkalımız şeker alamıyor.” şeklinde belirtti.

“ÖZEL SEKTÖRDE ŞEKER FİYATLARI YÜKSEK”

Susurluk Şeker Fabrikası Müdürü Kürşad Erdoğan’ın şeker stoklarında herhangi bir sıkıntı yaşanmadığına dair konuştuklarına dikkat çeken Sait; “Şeker stoklarında herhangi bir sorun olmadığını söylüyorlar. Fakat küçük esnaf şekere yüksek fiyatlardan ulaşmak zorunda kalıyor ve fabrikanın sağladığı rafta düşük fiyatlı şekere ulaşamıyor. Büyük toptancılara şeker veriliyor. Büyük toptancılar şekeri çektiği için şuanda devletin elindeki fabrikalar, özel sektörü frenlemek için şekeri birden piyasaya sürmüyor. Yani dengenin sağlanması için süspanse ediyor. Fabrikada şekerin çuvalı 550 lira, özel sektörde 800-850 liradan satılıyor. Stoklarda şeker var fakat özel sektörde şeker fiyatları oldukça yüksek.” dedi.

Haber: Nur Uysun

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds