Yangınla ilgili alınacak en iyi önlem elbette önceden tedbir almaktır. Ancak yangın beklenmedik bir şekilde geliştiğinde nasıl hareket etmeli, hangi ilk yardım uygulamaları yapılmalı?

Ev ya da benzeri kapalı alanda yangına maruz kalan kişiler ilk olarak ne yapmalı?
Her kaza ya da beklenmedik bir olayda olduğu gibi yangın anında da kişi ya da kişiler kesinlikle soğukkanlılığını korumalıdır. Panikle hareket etmek ne yazık ki hayatlarına mal olabilir. Kapalı bir alanda evde ya da iş yerinde yangına maruz kalındığında, kişi duman, alev, yanmış nesneler ya da çatı, duvar  çökmesine karşı hazırlıklı olmalıdır. Eğer iş yerinde ise ve mevcutsa hemen yangın butonuna basmalı, alarm sistemini devreye sokmalı ve güvenli şekilde binayı terk etmelidir.

Evde ya da benzeri bir yerde yakalandıysa kendi imkanları ile müdahale edemiyorsa gene derhal güvenli bir şekilde ortamdan ayrılmalı ve itfaiye aranmalı, sakince konum bilgisi aktarılmalıdır. Ortamdan güvenli bir şekilde ayrılamıyorsa itfaiye gelene kadar imkan varsa kapı ve pencereler açılmalı, yangın her tarafı sarmış ve kaçış yolları dumanla kaplı ise, güvenli bir yere sığınıp kapıyı kilitlemeden kişi kendini kapatmalıdır.Çarşaf, örtü, battaniye veya ıslak bezle kapı kenarlarından içeriye duman girişi önlenmelidir. Aynı şekilde kendi ağız ve burnumuzu ıslak bezle kapatmalıyız.

Ateşe ya da yanmış, yanan bir nesneye maruz kalan kişi bu durumda ne yapmalı? 

Eğer kişide yanık ya da bir nesne düşmesi sonucu bir kesik, kanama ya da burkulma varsa, kişi soğukkanlılığını korumalı ve bulduğu temiz bir bez parçasını yaraya bastırarak, kanamayı durdurmalıdır. Yanığa ise müdahale etmemeli, acil yardım ekiplerini beklemelidir.
Yangın yerinde meydana gelen zehirlenmeler genellikle zehirli gazlardan kaynaklanmaktadır.

Oluşan hasar;
Ortamdaki zehirli gaz yoğunluğuna ve üretim hızına,
Ortamda kalma süresine
Kişinin akciğer veya kalp hastalığı olmasına,
Kişinin diğer kronik veya anlık hastalık durumuna,
Yaşına, Sigara tüketimine gibi pek çok etkene bağlı olarak değişmektedir.

Zehirli gazlara maruz kalma süresini azaltmak için kişi ne yapabilir?

Kişinin bulunduğu ortama gelmesini engelleyecek bez, battaniye gibi parçaları kapı altlarına koyarak, mümkünse camları açarak temiz hava girişini sağlaması gerekmektedir. Ne yazık ki birçok kişi bu durumda panik yaparak aşağı atlamaktadır, ancak bunun daha tehlikeli olduğunu unutmayın, panik yapmayın, itfaiye ve ambulans ekiplerinin gelmesini bekleyin.

Yangın alanından kurtarılan kişiye nasıl ilk yardım uygulanır?

Yoğun dumana maruz kalmış kişide genellikle baş ağrısı, sarhoşluk hissi, kulak çınlaması, bulantı, göğüs ağrısı, çarpıntı, uyuşma, deride renk değişikliği, görme bozuklukları ve karın ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca kişinin herhangi bir yerinde yanık var mı kontrol edilmeli, çarpma, yaralanma, kesik ya da kanama var mı bakılmalı ve ona göre müdahale edilmelidir. Kişi temiz havaya çıkartıldıktan sonra vakit yitirmeden, ambulansı arayın. Hastanın bol oksijen almasını sağlayın. Hastanın bilinci yerindeyse derin nefes aldırın, kalbi ve solunumu durmuşsa ve eğitimini almışsanız kalp masajı ve solunum uygulaması yapın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here