Biga Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) tarafından düzenlenen “Yerelden Ulusala Türkiye Ekonomisi” konulu konferansa konuşmacı olarak Tarkan Kadooğlu katıldı.

Yerelden Ulusala Türkiye Ekonomisi Konulu Konferans Biga’da Yapıldı

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu katıldı. Kadooğlu, TÜRKONFED olarak hem ekonomi ile ilgileniyor hem de insan hayatının her noktasına dokunmaya çalıştıklarını bugüne kadar 27 tane rapor hazırladıklarını söyledi.

En enteresan olan raporun ise orta gelir tuzağı olduğuna dikkati çeken Kadooğlu,”16 tane ilimizin 3 bin dolar gelir seviyesi var. 2 ilimizin ise 9 ile 10 bin dolar gelir seviyesi arasına sıkıştığını görebiliyoruz. Diğer tarafta 15 ilimizin İstanbul ve civarı 16 bin 500 ile 17 bin dolar gelir seviyesi var. Bu kadar bariz farklılığın olduğu bir ülkede demokrasinin gelişmesini, toplumun gelişmesini beklemek çok yanlış olur diye düşünüyorum.

Bizim el birliği ile ülkemizin her bölgesinde, o bölgenin yerelinde olan iş insanlarının kendi bölgesini kalkındırması için teşvik etmemiz lazım. Bu sistemin artık Ankara’dan yürütülemeyeceği bir kesindir. Biga’nın bir ÇED raporu için Ankara’ya kadar gitmemesi lazım. Çanakkale sınırları içerisinde çözüyor olması lazım” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here