Yörsan yeni sahibini bekliyor

0

Susurluk ekonomisinin can damarlarından biri olan Yörsan, 17 Ocak 2022 tarihinde satışa çıkıyor.

Yörsan’ın 57 yıllık macerasında 17 Ocak 2022 tarihi itibariyle yeni bir hikaye yazılmaya başlanacak. İflas talebi 2020 yılında Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’nce kabul edilen Yörsan, Susurluk İcra İflas Dairesinin 2020/1 sayılı iflas kararına istinaden satışa çıkarıldı. Yörsan’ın iflasını Susurlukluların çok derinden hissettiğinin altını çizen İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ömer Öztürk, şehir için stratejik bir öneme sahip firmanın yeniden üretime geçmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

“YÖRSAN’I YENİDEN EKONOMİYE KAZANDIRMALIYIZ”

Üreticilerin ve çalışanların yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekmek amacıyla bir yıl önce büyükşehir meclis toplantısında bir konuşma gerçekleştirdiğini ifade eden Öztürk, “Üreticiler, çalışanlar mağdur olursa kaybeden Susurluk oluyor. Süt ve süt ürünleri üretiminde sadece bölgenin değil Türkiye’nin en önemli firmalarından olan Yörsan’ı yeniden ekonomiye kazandırmak hepimizin sorumluluğu.” diye konuştu.

“ACI FATURAYI SUSURLULUKLAR ÖDEDİ”
Yazı İçi

Binden fazla çalışanıyla ilçenin istihdam yükünü çeken firmalardan birinin kapanmasının acı faturasını Susurlukluların ödediğinin altını çizen Öztürk, “Yerli sermaye yönetimindeki Yörsan, çalışanlarına ve üreticilerine maaşlarını ve ödemelerini günü gününe yapıyordu. Ayrıca süt fiyatlarını yüksek tutarak üreticinin de hakkını gözetiyordu. Hem çalışan hem üretici hem de Susurluk esnafı mutluydu. Firmanın Satışla birlikte fabrika üretime geçerse herkesin yüzü yine gülecektir” dedi.

“YÖRSAN SATIŞTAN SONRA İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Anadolu’nun en ücra köşesindeki köy bakkalında bile Susurluk markası Yörsan’ın satıldığı günleri özlediklerini vurgulayan Öztürk, firmanın iflasının ardından hayvancılık yapan insan sayısının bile azaldığına değindi. Yörsan’ın güçlü bir firma tarafından alınması durumunda hayvancılığın yeniden eski günlerine döneceğine inandığını belirten Öztürk, “Şeker Fabrikası ve Has Tavuk firmaları ilçe için çok büyük gelir ve istihdam üretiyorlar. Burada eksik olan Yörsan. Umuyorum ki 17 Ocak’ta gerçekleşecek satıştan sonra istihdam anlamında önemli bir misyon üstlenecektir” şeklinde konuştu.

57 YILDA BİNLERCE ÜRETİCİYE KATKI SAĞLADI

Yörsan, ilk olarak 1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi adıyla kuruldu. Şirket, 1979 yılında Susurluk’ta bir mandıranın alımıyla beraber 1984’te inşa edilen fabrikasının faaliyete başlamasıyla Yörsan A.Ş adını aldı. 1985 yılında şirket, pastörize süt üretimine ve kültür peynirciliğine başladı. Yüzlerce kişiye istihdam sağladı. Binlerce üreticinin de sütlerini satın alarak Balıkesir yöresinde çiftçiye katkı sağlıyordu.

ÖNCE KAYYUM, SONRA İFLAS

20’den fazla ülkeye ihracat yapan Yörsan, 2014 yılında The Abraaj Group tarafından satın alındı. Şirket, 2018 yılında Türkiye’deki fonlarını ABD’li Colony Capital’e sattı. Ardından yaşadığı ekonomik sorunlardan dolayı konkordato ilan etti. 2019 yılında da kayyum atandı. 10 Temmuz 2020 tarihinde Yörsan’ın iflas talebi Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’nde kabul edildi. Yörsan, Susurluk İcra İflas Dairesinin 2020/1 sayılı iflas kararına istinaden 17 Ocak 2022 tarihinde satışa çıkacak.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds