“Yorulduk”

0

Ücretsiz taşıma hizmetlerine olan devlet desteğinin çok az olduğuna dikkat çeken Bandırma Ulaşım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bican, “Pandemi döneminden bu yana eve ekmek götüremiyoruz. Devlet desteği olmadan yüzde 30’a yakın ücretsiz binişlerle bu işin yürüme şansı yok” dedi.

Pandemi ve döviz krizi ile başlayan Türkiye’deki ekonomik kriz her geçen gün biraz daha derinleşirken akaryakıta üst üste gelen zamlar ulaşım sektörünü kontak kapatma noktasına getirdi. Bandırma Ulaşım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bican, akaryakıt zamları ve diğer giderlerden yakındı. Bican, ulaşımdan ücretsiz yararlanan vatandaşlar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından araç başına yapılan bin liralık ödeneğin ise masrafları karşılamadığından dert yandı. Bandırma’daki yolcu ulaşımının yüzde 30’nun ücretsiz kullanım olduğunun altını çizen Bican, “Günde ortalama 5 bin civarında ücretsiz taşıma hizmetinden faydalanan vatandaşımız var. Çoğunluğu da 65 yaş üstü. Maliyetlerimiz çok fazla arttı, bakanlık tarafından yapılan bin liralık yardımın hiçbir anlamı kalmadı. Bu desteğin mutlaka arttırılması gerekiyor” diye konuştu.

“YOLCU SAYIMIZ AZALDI, MALİYETLER ARTTI”
Yazı İçi

Pandemi öncesi günde ortalama 25 bin yolcu taşırken, bu rakamın 15 binlere düştüğünün önemle altını çizen Bican, “Yolcu sayımız azaldı, maliyetlerimiz arttı. Ücretsiz binenleri de eklediğimizde taşıdığımız yolcu sayısı pandemi öncesine göre yüzde 50’den fazla azaldı. Yorulduk, moral olarak çöktük. Bakanlıktan gelen destekle ücretsiz yolcuların maliyetinin ancak 8’de 1’i karşılanıyor. Bu da bizim maliyetimizi karşılamıyor. Pandemi başladığından beri eve ekmek götüremiyoruz” dedi.

Bican, başta akaryakıt olmak üzere lastik, yedek parça, tamir bakım ve onarım maliyetlerinin aşırı yükselmesiyle toplu taşıma hizmeti veren esnafın çektiği zorluk çektiğinin altını çizerek belediyeden destek istedi.

“İKİ HATTI MASRAFLARI KARŞILAMADIĞI İÇİN İPTAL ETTİK”

Bir kişinin akaryakıt bedelinin km başına yakıt sarfiyatı ile 7.5 – 8 TL’ye tekamül ettiğinin bilgisini veren Bican, “Biz zam yerine belediyeden destek görmek istiyoruz. Son görüşmemizde destek verileceği söylendi, şimdi onu bekliyoruz. Belediyenin yanımızda olması bizim için büyük bir önem taşıyor.” diye konuştu. Toplu taşımaya gelen zamların yolcu kaybettirdiğini söyleyen Bican, Bandırma’da da iki güzergahın iptal edilmesine sebep olduğunu ifade ederek “İptal olan hattan ayda bin 117 TL kazancımız oldu. Bu hattan binen yolcular çok az ve onlar da ücretsiz. En azından bir kısmının devlet desteği ile karşılanması gerekiyor; fakat biz bunu göremiyoruz.” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds