Yumurta zammı kapıda

0

Gelen zamlarla birlikte artan fiyatlar vatandaşın cebini zorladığı gibi üretici ve satıcıyı da olumsuz etkiledi. Yaklaşık 6 senedir yumurta ve süt üreticiliği yapan İbrahim Gerçek, gelecek her zamda üreticinin daha da sıkıntıya gireceğini söyledi.

Susurluk’ta Yumurta Kapıda işletmesinin sahibi olan İbrahim Gerçek ürettiği ürünleri kendi markası altında satıyor. Fiyatlarda geçtiğimiz senelere oranla inanılmaz bir artış olduğunu dile getiren Gerçek; “Ürünlerimizi hem kendimiz üretiyoruz hem de satıyoruz. 6 yıldır gezen tavuk yumurtası ve süt üreticiliğiyle uğraşıyorum. Ciddi fiyat artışları söz konusu ve ürünlerimizi geçtiğimiz sene sattığımız fiyatın iki üç katına satmak zorunda kalıyoruz. Hayvanlarımıza aldığımız yemlerin maliyeti katlandı. Kümeslerimizdeki ısıtma sistemleri için kullandığımız elektrik, hayvanlarımızın ihtiyacı olan su ve makinelerimizi çalıştırmak için kullandığımız mazot inanılmaz zamlandı. Durum böyle giderse ürünlerin fiyatları da zamlanacak.” ifadesinde bulundu.

“BESİCİLER HAYVANLARINI KESMEK ZORUNDA KALDI”
Yazı İçi

İnsanların alım gücü düştüğü için mümkün olduğunca zam yapmamaya çalıştıklarını belirten İbrahim Gerçek, artan yem ve akaryakıt maliyetlerinden dolayı üretici olarak zorlandıklarını ifade etti. Geçen seneye oranla satışlarının üçte bir oranında düştüğünü açıklayan Gerçek; “Üretim maliyetlerinin artması besicileri hayvan kesmeye yöneltti. Gelecek olan her zam üreticiyi daha da sıkıntıya sokacak. Hayvancılıkla uğraşıyorduk yem maliyetleri bizi zorladığı için 500 küçükbaş hayvanımızı elden çıkarmak zorunda kaldık. Tüketici de alım gücü olmadığı için evlerine aldıkları ürün miktarını azalttılar. Eskiden 30 tane yumurta alan müşterimiz gelip günü kurtarmak adına ihtiyacı kadar 5-6 yumurta alıp gidiyor.” açıklamasında bulundu.

“KÜÇÜK ÜRETİCİYE DESTEK OLMAK ÖNEMLİ”

Susurluk merkezli üretim yaptıklarını ve Balıkesir çevresinde satışını gerçekleştirdiklerini dile getiren İbrahim Gerçek; “Metin Bey Çiftliği markamız adı altında daha çok süt ve yumurta ağırlıklı üretim yapıyoruz. Susurluk’taki küçük üreticilerden tedarik ettiğimiz manda sütü, inek sütü gibi ürünler haricinde yerli salça, tarhana ve bal gibi ürünleri de satıyoruz. Genelde kendi üretimimiz harici sattığımız ürünleri bu çevreninin insanından tedarik etmeye çalışıyoruz. Böylece küçük üreticilere de destek oluyoruz. Küçük üreticiye destek olmak oldukça önemli… “dedi. Bursa, Balıkesir, Kemalpaşa, Bandırma bölgelerine servis yaptıklarını söyledi.

Haber: Nur Uysun

Cevap bırakın

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds